Filtry do vysavačů

Filtry do vysavačů

Vysavač, ač je to podle názvu tohoto spotřebiče jasné, má vysávat nečistoty. Jenže ani ten nejmocnější motor, který bude nasávat stovky litrů vzduchu za vteřinu, nebude k ničemu, pokud jím bude vzduch společně s nečistotami procházet v nezměněné podobě a zpět do místnosti. K zachytávání nečistot slouží ve vysavačích nádoby na nečistoty a případně sáčky do vysavače. Důležitý je však také případný další filtr, který zastaví ty nejmenší částečky prachu, pylu a podobně, které by se jinak opět vrátily do vzduchu v místnosti. Platí také, že lepší filtry tolik nezatěžují vysavač a nesnižují jeho sací výkon. Filtr je tedy bez nadsázky tou nejdůležitější součástí vysavače. Dobrý filtr však není všespásný - důležité je také jeho správné umístění ve vysavači, neboť v případě netěsností vzduch využije ke svému proudění méně náročné cesty - kolem filtru.

První linií filtrace je samotný prachový sáček. Bývá nejčastěji několikavrstvý, vyrobený z papíru. Výjimkou nejsou ani sáčky z netkané textilie, které mají zpravidla lepší vlastnosti - například nesnižují sací výkon vysavače.

Před motorem vysavače je nejčastěji umístěn vstupní mikrofiltr, který slouží jako druhá vrstva filtrace, která chrání motor před případným zničením sáčku a návalem nečistot. Minimální velikost částeček, kterou tyto filtry zachytí, bývá jeden mikrometr.

Výstupní filtrace bývá buď zajištěna stejným mikrofiltrem, jako vstupní filtrace, ale čím dál více se používá kvalitnější filtrů - například elektrostatických a antibakteriálních. Nejúčinnější filtraci však poskytují HEPA filtry.

HEPA filtry (high efficiency particulate air) jsou dnes nejlepším způsobem filtrace. Jejich unikátní konstrukce vyvinutá k zachytávání radioaktivních částeček, poskytuje bezkonkurenční ochranu před prachem, pylem a alergeny. Jde o naprostou nutnost pro alergiky a citlivé osoby. HEPA číslo, které určuje kvalitu filtru, by mělo být alespoň 12 - čím vyšší, tím lepší. Účinnost HEPA filtrů se udává až 99,97% zachycených částeček ne menších než 0,3 mikrometru.

Účinné jsou i vodní filtry, přes které je u některých vysavačů hnán znečištěný vzduch. Navzdory rozšířenému přesvědčení však v zachytávání alergenů prohrávají s HEPA filtry na plné čáře. Je dobré tyto způsoby filtrace kombinovat. Obzvláště alergici by se na samostatný vodní filtr spoléhat neměli, neboť je dostatečně neochrání.

Novinky