Centrální vysavače

Centrální vysavače

Centrální vysavače jsou bezesporu jedním z nejlepších pomocníků ve velkých domácnostech nebo ubytovacích zařízeních, jakými jsou hotely a podobně. Princip centrálního vysavače je jednoduchý:

V jedné z místností domu, nejlépe v garáži nebo dílně, je umístěn centrální vysávací agregát společně s nádobou na nečistoty a příslušným filtrem. Tato místnost by měla být dobře odvětrávaná, aby se zamezilo nepříjemným nerovnováhám v tlaku. Po celém domě je pak rozvedena síť potrubí, která je napojena na vysavačové zásuvky. Tyto zásuvky jsou tradičně buď uprostřed každého patra budovy, nebo také v každé místnosti, aby bylo zajištěno, že vysávací hadice dosáhne do všech míst budovy - jinak by byl centrální vysavač polovičaté řešení k ničemu. Ke spínání vysavače může docházet automaticky po připojení hadice k zásuvce nebo například dálkovým ovládáním, záleží jen na typu centrálního vysavače.

Zásuvky jsou přitom relativně malé a nenápadné, tvarem připomínají elektrické zásuvky. Náklady na vybudování takového systému jsou samozřejmě výrazné, ale pro velké objekty jde o nejlepší řešení, které šetří hlavně čas, práci a námahu. Moderní systémy pak mají opravdu velké možnosti, jak si poradit s vysáváním nečistot i s jejich následným odvodem z budovy - jde například o automatické splachování do kanalizačního systému a podobně.

Centrální vysavače jsou skvělým řešením i pro alergiky, neboť vysáté nečistoty a prach (který je sám alergenem) i všechny alergeny putují okamžitě do jiné místnosti a nemohou se tak vracet zpět.

Novinky